The Metropolitan Council is the legislative authority of The Metropolitan Government of Nashville and Davidson County, a city-county consolidated government created on April 1, 1963.
The Council is a 40-member body of elected representatives of which 35 are elected by district and 5 are elected at-large, or county-wide. The presiding officer is the Vice Mayor, who is elected at-large by the citizens of Nashville and Davidson County. Members are elected to serve a term of four years.
(reposted from www.nashville.gov)
Click on the district title to view a map of that district.
*Denotes incumbent
NBC endorsed candidates are highlighted in blue.
Buddy Baker
Jody Ball
Karen Bennett
Al Carota
Erin Coleman
John Cooper
Elizabeth Dachowski
Adam Dread
Robert Duvall
Leroy Johnny Ellis
Erica Gilmore
Ronnie E. Greer, Sr
Frank Harrison
Jason Holleman
Martin Holsinger
Phillip Hostettler
Walter Hunt
Sharon W Hurt
Ken Jakes
James Keeton
John Lasiter
Don Majors
Lonnell Matthews Jr.
Bob Mendes
Sandra V. Moore
Jim Shulman
Sylvester Armor
Ruby Baker
Rueben Dockery
Loniel Greene, Jr.
Nick Leonardo
John H Montgomery
Jonathan Richardson
Roosevelt Williamson
Laura Fortier
DeCosta Hastings
Danavan W. Hylton
Carrie Searcy
Robert “Bobby” Stockard
Terry Clayton
Tim Coleman
Brenda H. Haywood
Robert Swope
Peter Tuttle
Scott Davis
Sarah Martin
Pam Murray
Peter Westerholm*
Brett A. Withers
Stephen Clements
Anthony Davis
Randy Reed
Ramona L. Gholston
Nina Ground
Robert Sawyers, Sr
Chris Swann
Nancy VanReece
Daniel (Danny) Williams
Roderick McDaniel
Bill Pridemore*
Douglas Pardue*
Larry Hagar*
Steve Glover*
Furtesha Carter
Mark Cole
Holly Huezo
Kevin Rhoten
Jim Garrett
Jeffrey Syracuse
Mike Freeman
Tony Tenpenny*
Chris Cotton
Paula D. Foster
Colby Sledge
Tony Watson
Burkley Allen*
Keith Caldwell
Amanda Harrison
Freddie O’Connell
Bill Shick
Marisa Frank
Mary Carolyn Roberts
Frank Stabile
Leah Dupree
Edward T. Kindall
Sheri Weiner*
Mina Johnson
Timothy Lee
Jim Roberts
Allen Grant
Kathleen Murphy
Russ Pulley
Jeremy Elrod
Luseni Bangalie Kromah
Jimmy Mitchell
Davette Blalock*
Clement Ledbetter
Daniel Lewis
Melissa Smithson
Tanaka Vercher
Karen Johnson*
Vicky Tataryn
Jason Potts*
Fabian Bedne*
Jacobia Dowell*
Ronald A Haskins
William Kizzie
Sam Coleman
Jimmy Gafford
Steve Butler
Angie Henderson
Vic Lineweaver
Dave Rosenberg
Lonnie Spivak
*Denotes incumbent
NBC endorsed candidates are highlighted in blue.
Click on the district title to view a map of that district.